V Ursynowskie Święto Muzyki Chóralnej

czerwiec 3, 2017 | wydarzenia

Zdarza się, że w pogoni za „mieć” zapominamy o „być”. A tymczasem warto zatrzymać się na chwilę, żeby nadążyć za samym sobą. W sobotę, 3 czerwca mieliśmy szansę przeżyć takie „spowolnienie czasu”. Okazją do tego stał się nasz udział w V Ursynowskim Święcie Muzyki Chóralnej. W kościele św. Tomasza Apostoła przy Dereniowej 12 wystąpiliśmy w doborowym towarzystwie 4 lokalnych chórów. W czasie 1,5-godzinnego koncertu mogliśmy usłyszeć różnorodny repertuar – od pieśni renesansowych aż do współczesnych aranżacji znanych przebojów, m.in. The Beatles.

Koncert ciepłymi słowami otworzył zastępca burmistrza Ursynowa Łukasz Ciołko. Nawiązując do obchodów 40-lecia dzielnicy Ursynów, podkreślił, że wspólne śpiewanie wspiera integrację lokalną oraz jest pięknym przekazywaniem sztuki wysokiej. Z dumą stwierdził, że nasze chóry są towarem eksportowym dzielnicy.

Pierwszy występ należał do nas – Zespołu Wokalnego Ars Chori. Po sukcesie ostatniego koncertu w czasie Nocy Muzeów w Kościele Ewangelicko-Reformowanym postawiliśmy na najlepsze wykonania z zaprezentowanego wtedy repertuaru sakralnego. Rozpoczęliśmy od perełki polskiej muzyki renesansowej „Oratio Dominica” Cypriana Bazylika. Następnie zabrzmiały „If ye love me” Thomasa Tallisa z tego samego okresu oraz „Ubi caritas” współczesnego kompozytora Maurice’a Duruflé. Występ zwieńczyło efektowne „Alleluja” Gordona Younga, które spotkało się z dużym uznaniem publiczności.

Podczas tego ciepłego popołudnia publiczność mogła posłuchać jeszcze czterech chórów: żywiołowych dzieciaków z repertuarem muzyki gospel z Akademii Gospel dla Dzieci, niezwykle emocjonalnego występu chóru Iuvenis, kameralnego, acz magicznego występu gospodarzy miejsca – chóru Castitudo oraz gospodarzy wydarzenia – chóru Ars Cantata, który przykuł uwagę nie tylko swym śpiewem, ale i wspaniale prezentującymi się kolorowymi narzutkami.

Tradycyjnie już w finale koncertu wszystkie chóry połączyły swe siły i wspólnie wykonaliśmy „Gaude Mater Polonia”. Niezwykłe jest to, że ludzie, którzy na co dzień się nie znają, potrafią połączyć swoje głosy w jedną wielką i poruszającą muzykę.

Podziękowania ślemy do organizatora wydarzenia – Klubu Inteligencji Katolickiej, który dzięki dotacji celowej przyznanej przez dzielnicę Ursynów dał nam możliwość wzięcia udziału w tym niecodziennym spotkaniu i poznania chórów działających na terenie naszej dzielnicy.