Chodź na Pragę. Spacery po nie tylko… muzycznej Pradze.

sierpień 11, 2018 | blog

Chodź na Pragę. Spacery po nie tylko… muzycznej Pradze – pod takim tytułem kryje się nowy projekt kulturalno – edukacyjny Fundacji Ars Chori. W okresie od 18.08.2018 do 07.10.2018, w projekcie współfinansowanym przez Dzielnicę Praga Północ miasta st. Warszawa, organizujemy 8 spacerów z przewodnikiem PTTK po warszawskiej Pradze…

Uczestnicy powędrują m.in. ulicami: Stalową, Środkową i Małą, która jest szczególną ulicą, gdyż zachowała przedwojenną zabudowę i z tego powodu wielokrotnie służyła za plan filmowy, np. w „Pianiście” Romana Polańskiego czy „Korczaku” Andrzeja Wajdy. Przewodnik oprowadzi uczestników także po terenach dawnego folwarku i osady Szmulowizna, należących w końcu XVIII w. do Szmula Zbytkowera – kupca, który majątek i karierę zrobił na dworze Stanisława Augusta Poniatowskiego. Na brzegu Wisły będziemy szukać miejsca, z którego panoramę Warszawy malował mistrz Canaletto. Razem z kapelą podwórkową, grającą dawne szlagiery, zajrzymy na podwórka ulic Targowej, Ząbkowskiej i Brzeskiej, by szukać śladów dawnej Pragi i jej klimatów. To będzie okazja do poznania muzycznych tradycji Pragi i jej piosenek. Podczas spacerów uczestnicy zwiedzą także praską cerkiew i poznają tradycje muzyki cerkiewnej, o których opowiedzą przedstawiciele Chóru Katedry p.w. Św. Marii Magdaleny. Spacerom będą towarzyszyć liczne koncerty. Centralnym punktem projektu będzie koncert (18 sierpnia), w którym wystąpią: Chór Archikatedry Warszawskiej pod kierunkiem Dariusza Zimnickiego, Chór wykona koncert tradycyjnych polskich pieśni o charakterze patriotyczno-religijnym, Zespół „Tomasz Bielski – Jazz Orchester” wraz z wokalistami – Jackiem Kotlarskim i Judytą Nowak, który zaprezentuje polską muzykę filmową, musicalową i standardy jazzowe, oraz Justyna Reczeniedi, Adam Sławiński, Trio Con Passione, Zespół Wokalny Ars Chori pod dyrekcją Zbigniewa Tupczyńskiwgo i Grupa Taneczna Woda na Młyn w koncercie pt. „Piosenki starej Warszawy”. Koncert ten utrzymany jest w klimacie dawnej Warszawy z okresu międzywojennego i powojennego.

Spacery ulicami Pragi-Północ poprowadzi Pani Monika Brodowska, doświadczona przewodniczka po Warszawie i varsavianistka.

Udział w spacerach i koncertach jest bezpłatny. Podczas spacerów uczestnikom rozdane będą broszury z opisem tras i odwiedzanych miejsc.

Organizator

Partner

Patron medialny