Dźwięki dawnej i nowej Polski

lis 11, 2017 | wydarzenia

Koncert z okazji 99 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Wspominając odzyskanie niepodległości, nie sposób nie przywołać utworów, które pomagały Polakom przetrwać najtrudniejsze momenty walk i okupacji. Do jednego z tych dzieł należy „Msza polska” Jana Maklakiewicza z 1944 r. skomponowana do słów Marii Heleny Szpyrkówny. Autorka wplotła do tekstu liturgicznego nawiązania do niełatwych doświadczeń narodu polskiego. Dzięki temu „Msza” jest zarówno wyrazem wiary w przyjście Królestwa Niebieskiego, jak i dramatycznym wołaniem o pokój między narodami.
Mieliśmy okazję wykonać ten utwór 11 listopada, podczas koncertu z okazji 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Kościele Wniebowstąpienia Pańskiego na warszawskim Ursynowie. Koncert składał się z dwóch części: w pierwszej zespół muzyki dawnej Filatura di Musica zaprezentował polskie utwory instrumentalne okresu baroku, w drugiej zabrzmiała „Msza polska” w wykonaniu Ars Chori. Partię solową zaśpiewała Monika Dobrzyńska-Krysiak, sopran w Chórze Filharmonii Narodowej, a także nasza nauczycielka emisji głosu. Akompaniował nam gospodarz miejsca – organista Krzysztof Łazutka. Całością dyrygował jak zwykle Zbigniew Tupczyński.

Wykonanie tak poważnego utworu to duże wyzwanie dla chóru kameralnego. Dzięki wytrwałej pracy na próbach pod czujnym okiem Zbyszka ten egzamin zaliczyliśmy chyba całkiem dobrze.

Koncert współfinansowany był przez m.st. Warszawa, Dzielnica Ursynów.

Fot. : Jakub Turowicz, Ewa Spasówka