Dźwięki dawnej i nowej Polski. Od muzyki dawnej do Mszy Polskiej Jana Maklakiewicza

grudzień 9, 2017 | wydarzenia

Nieczęsto się zdarza, aby w trakcie jednego wydarzenia usłyszeć dwa koncerty w wykonaniu profesjonalistów.

W dniu 09.12.2017 w Bazylice archikatedralnej pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela w Warszawie z koncertem pod tytułem „Dźwięki dawnej i nowej Polski. Od muzyki dawnej do Mszy Polskiej Jana Maklakiewicza” wystąpił warszawski zespół muzyki dawnej Il Tempo pod kierunkiem Agaty Sapiechy oraz ursynowski amatorski zespół wokalny Ars Chori pod dyrekcją Zbigniewa Tupczyńskiego.

W pierwszej części koncertu solistki: Magdalena Krysztoforska – Beucher i Monika Dobrzyńska – Krysiak, oraz zespół muzyki dawnej Il Tempo wykonali utwory przełomu XVI i XVII w., m.in. utwory Aldebranda Subissatiego, Adama Jarzębskiego, Marcina Mielczewskiego i Kaspara Förstera.

W tej podniosłej atmosferze w drugiej części koncertu wystąpił Zespół Wokalny Ars Chori wykonując Mszę Polską Jana Maklakiewicza, skomponowaną w czasie II wojny światowej do słów przedwojennej poetki Marii Heleny Szpyrkówny.

„Msza Polska” w wykonaniu Ars Chori została utrzymana z wielkim wyczuciem melodii i starannie budowaną strukturą dynamiczną i nastrojową. Ciekawa kolorystyka, jaką operuje Ars Chori, piękne brzmienie i emocjonalne zaangażowanie wszystkich wykonawców sprawiają, że te barwy i staranność słyszy nawet ten, kto nie słucha na co dzień muzyki klasycznej.

Koncert był finansowany przez Staromiejski Dom Kultury w Warszawie.