Gabriel Fauré – Requiem

listopad 5, 2017 | wydarzenia

Radosne Requiem w kościele bł. Władysława z Gielniowa

Kolejne ważne wydarzenie w życiu naszego chóru – 5 listopada na warszawskim Ursynowie, w kościele pw. bł. Wł. z Gielniowa odbył się koncert symfoniczno-chóralny, podczas którego zostało wykonane Requiem op. 48 Gabriela Fauré. Gospodarzem koncertu był ursynowski Chór Iuvenis (dyr. Jakub Kaczmarek). Wspólnie z nim wystąpił Zespół Wokalny Ars Chori (dyr. Zbigniew Tupczyński) oraz Chór Kameralny Ab Imo Pectore (dyr. Mariusz Latek). Partie organowe zagrał Krzysztof Łazutka. W obsadzie była również orkiestra symfoniczna oraz soliści – Aleksandra Klimczak (sopran) i Michał Janicki (baryton). Wszyscy pod batutą Jakuba Kaczmarka.

Tego popołudnia kościół przy ul. Przy Bażantarni rozbrzmiewał bogactwem dźwięków, poruszających do głębi umysły i dusze. Ci, którzy spodziewali się smutnego, modlitewnego lamentu nad śmiercią i przemijaniem, tak charakterystycznego dla mszy żałobnej, zostali mile zaskoczeni. Zamiast tego znaleźli muzyczne pocieszenie. Śmierć według kompozytora jawi się nie jako bolesne doświadczenie, lecz jako spokojne przejście do szczęścia pozaziemskiego. Strach przed umieraniem ustępuje całkowicie nadziei na wieczny odpoczynek i radości spotkania ze Zbawicielem. Wspomniał o tym na wstępie, zapowiadając koncert, zastępca burmistrza Dzielnicy Ursynów Łukasz Ciołko.

Nowa interpretacja utworu Fauré przypadła słuchaczom do gustu. Dźwięki były jak delikatne powiewy wiatru, które co raz zmieniały się w gwałtowne porywy i znowu uspokajały. Całość wydawała się skupiać wokół słów kulminacyjnej części utworu Pie Iesu: „wieczny odpoczynek racz im dać Panie…”, śpiewanych pełnym nadziei głosem. Po burzliwym Libera me, obrazującym Sąd Ostateczny, zabrzmiały słodkie tony końcowej części In Paradisum, emanujące wewnętrznym pokojem i szczęściem. Majestatu i piękna dodawał utworowi ponad 120-osobowy zespół wykonawców. Można rzec, prawdziwa uczta dla melomanów. W zapełnionym niemal po brzegi kościele było wiele mam z dziećmi, młodzieży i seniorów.

Po zakończeniu koncertu długo nie milkły brawa urzeczonej publiczności, domagającej się bisów. Gdyby nie ograniczenia czasowe i zmęczenie muzyków doszłoby zapewne do powtórzenia całej mszy. Ale i tak słuchacze nakłonili do powtórnego wykonania dwóch części utworu.

Nasz niedzielny występ wpisuje się w tradycję rozmyślań nad przemijaniem, związanych z Uroczystością Wszystkich Świętych i Dniem Zmarłych obchodzonymi na początku listopada. Dzięki muzyce Fauré, z której bije pełna nadziei tęsknota za pięknem i harmonią świata, ta zaduma może stać się bardziej pogodna. Tego życzymy wszystkim uczestnikom niedawnego muzycznego wydarzenia.

Koncert sfinansowano dzięki dotacji Dzielnicy Ursynów m.st. Warszawy. Organizacja: Fundacja Kultury Scenemus, Dzielnica Ursynów m.st. Warszawy i Parafia bł. Wł. z Gielniowa w Warszawie.

Fot. Karol Mietlicki