Jakub Burzyński

wrz. 10, 2018 | współpraca

Jakub Burzyński – śpiewak (kontratenor), teoretyk muzyki i dyrygent.

Urodził się w 1976 roku w Zabrzu. Początkowo kształcił się jako pianista, ukończył Teorię Muzyki na Akademii Muzycznej w Katowicach oraz Śpiew Solowy na Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Studiował również dyrygenturę symfoniczno  – operową.
W 1998 roku założył zespół La Tempesta, z którym regularnie koncertuje i nagrywa repertuar XVI – XIX wieku w nurcie historycznie poinformowanym.
Kreował główne role w operach Charpentiera (Acteon), Purcella (King Arthur), Vivaldiego (Dorilla in Tempe), Haendla (Giulio Cesare, Rinaldo), Myslivecka (Motezuma), Mozarta (Apollo et Hyacinthus, Mitridate re di Ponto), Krauzego (Balthazar) i Zycha (Poiesis).
Jako solista i dyrygent dokonał nagrania ponad dwudziestu CD dla wytwórni Bis, Arts, Divox, Naxos, Musicon oraz Dux, w tym 16 płyt z muzyką polską. Jego debiutancki album solowy Vespers of Sorrow z kompozycjami Antonio Vivaldiego został okrzyknięty Nagraniem Roku przez brytyjski portal Music Web International, a fragmenty tego nagrania wykorzystane zostały w nagrodzonym na Festiwalu Filmowym w Cannes francuskim filmie Divines (2016).

Równie chętnie jak muzykę dawną prezentuje na koncertach utwory współczesne: wykonywał m.in. partie solowe w utworach A. Pärta, A. Raskatova, K. Głowickiej, J. Sarwasa i K. Pendereckiego.
Jakub Burzyński jest kierownikiem artystycznym Festiwalu Muzycznego Barok w Radości, wieloletnim wykładowcą Letniej Szkoły Muzyki Barokowej w Kelč, Holešovie, Valticach i Broumovie (Czechy), kierownikiem artystycznym Międzynarodowej Letniej Szkoły Muzyki Dawnej Schloss Scharfeneck oraz stałym prelegentem Festiwalu Cichej Muzyki w Toruniu.