Ursynów śpiewa z nami piosenki powstańcze

lipiec 30, 2017 | wydarzenia

Piosenki powstańcze – marszowe, zagrzewające do walki, jak „Warszawskie dzieci”, poważne i skupione jak „Modlitwa obozowa”, lekkie i frywolne na przekór otaczającej grozy, jak „Sanitariuszka Małgorzatka” czy „Pałacyk Michla”. Znamy je wszyscy, przypominamy je sobie podczas kolejnych rocznic Powstania Warszawskiego. W ostatnich latach coraz częściej gromadzimy się, żeby je wspólnie śpiewać. Tworzy się z tego swoisty rytuał, tak jak zatrzymanie się na minutę pierwszego sierpnia o godzinie W – znak pamięci o powstaniu, ale też podkreślenie tego, że stanowimy połączoną tą pamięcią wspólnotę.

Wieczorem 30 lipca na placu przed kościołem pw. Wniebowstąpienia Pańskiego na Ursynowie uczestniczyliśmy w koncercie „Śpiewajmy razem powstańcze piosenki”. Dwa ursynowskie chóry: Ars Chori i Chór Iuvenis pod dyrekcją Zbigniewa Tupczyńskiego i Jakuba Kaczmarka nie były jedynymi wykonawcami utworów. Trzeci chór stanowili licznie przybyli na plac ursynowianie, którzy dołączyli swoje głosy do naszych. Koncert zgromadził kilkaset osób, w tym całe rodziny, które potraktowały to wydarzenie jako sposób na przybliżenie młodszym pokoleniom kawałka historii Polski.

Pozytywny odzew słuchaczy, szczere brawa i prośby o bisy pokazały nam, że takie koncerty są potrzebne. Mamy więc nadzieję, że za rok również zaśpiewamy piosenki powstańcze z udziałem publiczności.